_U4vu4x9

Patent ve Marka Vekili

Avrupa Patent Vekili

Ankara Patent Bürosu Limited Şirketi Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı

TOBB Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclisi Başkanı

ODTÜ Öğretim Görevlisi

1964 yılından günümüze kadar fiilen fikri haklar alanında Patent ve Marka Vekili olarak çalışan M. Kaan Dericioğlu, Devlet Planlama Teşkilatı bünyesinde kurulan Patent Kanunu ve Türk Patent Enstitüsü Kuruluş Kanunu Hazırlık Özel İhtisas Komisyonu’nda Raportörlük ve Başkan Vekilliği yapmıştır.

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Bilgi Üniversitesi’nde Fikri Haklar alanında Lisans ve Yüksek Lisans dersleri vermiştir. FISAUM-Ankara Üniversitesi Fikri Haklar Araştırma ve Uygulama Merkezi’ndeki kurslarda görev almış ve ayrıca Sabancı Üniversitesi Girişimci Geliştirme Programı kapsamında öğretim elemanı olarak ve İstanbul Teknik Üniversitesi Genç Girişimci Geliştirme Programı (G3P) kapsamında Danışma Kurulu Üyeliği ve Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştır.

TOBB Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclisi, EPI Avrupa Patent Enstitüsü, AIPPI-Uluslararası Fikri Hakları Koruma Birliği, PEM-Patent ve Marka Vekilleri Derneği, ICC-Milletlerarası Ticaret Odası, İSO KATEK-İstanbul Sanayi Odası Kalite Teknoloji İhtisas Kurulu, UİG-Ulusal İnovasyon Girişimi, Türk Patent ve Marka Kurumu Danışma Kurulu, Ege Üniversitesi EBİLTEM ve Ankara Üniversitesi TTO Danışma Kurulu üyesidir.

2011 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul Taksi Yarışması’nda Fikri Haklar Danışmanı olarak görev yapmıştır.

TOBB bünyesinde kurulan Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclisi Başkanlığı, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması’nda Asli Jüri Üyeliği, Erciyes Teknopark BİGG (Bireysel Genç Girişim) Programı Jüri Üyeliği görevlerine seçilmiştir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde, yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Sınai Haklar (Ankara Patent yayını), Fikri Haklar Kılavuzu (İSO yayını), Marka Nedir Nasıl Korunur? (Para Dergisi yayını) Fikri Haklar Sözlüğü (TÜSİAD yayını), Buluşlar ve Patent Sistemi-Inventions and Patent System (Boğaziçi Üniversitesi yayını) vb. yayınları ve çeşitli dergilerde yayınlanmış birçok makalesi bulunmaktadır.

kaan.dericioğlu@ankarapatent.com