Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türk Patent ve Marka Kurumu birlikteliği ile Türkiye’nin 26 ilinde düzenlenecek olan “Coğrafi İşaret Bilgilendirme Toplantıları”nın ilki 5 Nisan 2017 tarihinde Hatay’da gerçekleştirildi. Toplantının başında ev sahibi Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından “tuzlu yoğurt” dosyası Türk Patent ve Marka Kurumu’na elden teslim edildi. Toplantıya Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclisi Başkanı sıfatıyla katılan Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mehmet Kaan Dericioğlu katkılarından dolayı plakete layık görüldü.

Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerimizin Ticaret Odaları, Sanayi Odaları  ve Ticaret Borsaları ile tescilli coğrafi işaret üreticilerinin katıldığı bu toplantıda Ankara Patent Hukuk Birimi Yöneticimiz Av. Ekin Karakuş Öcal tarafından da “Coğrafi İşaretleri Tescil Ettirenin Hak ve Sorumlulukları” hakkında bilgi akışı sağlandı. Öcal ayrıca önemli bir bilgiyi de paylaştı. 10 Ocak 2018 itibarıyla coğrafi işaretlerde amblem kullanılmasının zorunlu hale geleceğini belirterek, amblemin nasıl kullanılabileceği hakkında da örneklerle detaylı bir anlatım gerçekleştirdi.

Toplantıda genel olarak katılımcılar, hangi ürünlerin nasıl Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı korumasına sahip olabileceği, bu korumaların nasıl sağlanabileceği, koruma sağlandıktan sonraki hak ve sorumluluklarının neler olduğu ile bu ürünlerin en iyi şekilde nasıl satışının yapılabileceği konusunda bilgilendirildi.